Soczewki kontaktowe a astygmatyzm

Astygmatyzm to jedna z najczęściej diagnozowanych chorób oczu. Wiele osób, u których występuje astygmatyzm uważa, że są skazane na noszenie okularów, gdyż zwykłe soczewki kontaktowe nie są dla nich przeznaczone. Okazuje się, że jest specjalne rozwiązanie dla osób z astygmatyzmem. Są to soczewki toryczne.

Co to jest astygmatyzm?

Astygmatyzm jest trzecią najczęściej występującą wadą wzroku i może występować jednocześnie z krótko i dalekowzrocznością. Choroba ta polega na braku symetryczności rogówki. Prawidłowa rogówka jest okrągła. W przypadku astygmatyzmu jej kształt można porównać do piłki do rugby. Takie zniekształcenie rogówki powoduje, że osoby z tą wadą widzą zniekształcone i niewyraźne obrazy. Wiąże się to z tym, że promienie świetlne nie skupiają się w jednym punkcie na siatkówce – są rozproszone na dwóch osiach. Astygmatyzm diagnozuje się przy pomocy keratometrii albo elektronicznego mapowania powierzchni gałki ocznej. Główne objawy astygmatyzmu to:

  • niewyraźne widzenie z bliska i daleka;
  • częste mrużenie oczu;
  • trudności z czytaniem drobnego tekstu.soczewki a astygmatyzm

Czym są soczewki toryczne?

Soczewki kontaktowe toryczne to specjalne szkła kontaktowe, które posiadają kształt dostosowany do zniekształconej przez astygmatyzm rogówki. Standardowe szkła kontaktowe mają powierzchnię sferyczną (kulistą), dlatego nie mogą być używane przez osoby z astygmatyzmem. Soczewka toryczna swoją nazwę zawdzięcza figurze geometrycznej – torusowi. Kształtem przypomina przecięty na pół torus. Soczewki toryczne sprawiają, że promienie świetlne skupiają się w oku w prawidłowy sposób – w jednej osi.

W tym dziale  Co robić w przypadku bólu brzucha?

Jak wybrać soczewki toryczne?

Soczewki toryczne muszą być koniecznie przypisane przez lekarza, który umiejętnie wybierze zarówno ich kształt jak i moc.

Dlaczego warto zdecydować się na soczewki kontaktowe toryczne?

Soczewki kontaktowe dla astygmatyków są skonstruowane w podobny sposób jak szła cylindryczne w okularach korekcyjnych. Dzięki czemu poprawiają jakość widzenia i korygują wzrok. Najczęściej wykonane są z materiału silikonowo-hydrożelowego, dlatego są wyjątkowo komfortowe w noszeniu. Taki materiał lepiej przepuszcza tlen, co redukuje suchość oka w czasie długiego noszenia soczewek kontaktowych.

Soczewki toryczne w swojej ofercie mają najlepsi producenci szkieł kontaktowych. Dzięki wykorzystaniu najnowszych technologii utrzymują się one na miejscu – nie przesuwają się z odpowiedniej dla kształtu oka pozycji.