Czy ćwiczenia w wodzie są skuteczne w rehabilitacji kolan? Badania i opinie ekspertów

Rehabilitacja kolan to bardzo ważny proces po kontuzji, urazie, przebytym schorzeniu lub zabiegu. Wśród zalecanych przez ekspertów metod rehabilitowania stawu kolanowego, często wymienia się ćwiczenia w wodzie.

Staw kolanowy – znaczenie i problemy

Uszkodzony staw kolanowy może znacząco pogorszyć jakość codziennego funkcjonowania. Ze względu na to, że to właśnie on łączy ze sobą udo oraz podudzie, jego uszkodzenie ma duży wpływ na nasz aparat ruchowy. Dlatego tak ważne jest, by w razie problemów z kolanem jak najszybciej udać się do specjalisty. Odpowiednio dobrana rehabilitacja kolan zapobiegnie osłabieniu i zastojowi, co jest bardzo istotne w procesie powracania do pełnej sprawności. Wśród metod rehabilitowania kolan eksperci wymieniają między innymi ćwiczenia w wodzie, które cieszą się dużą skutecznością.

Rehabilitacja w wodzie – na czym polega?

To rodzaj ćwiczeń, które wykorzystują terapeutyczne walory wody – działa ona rozluźniająco na mięśnie i często sprawia, że wykonywane ćwiczenia są znacząco mniej bolesne. Basen jest więc świetną propozycją dla osób po przebytych kontuzjach, chorobach i zabiegach stawu kolanowego. Polega ona na wykonywaniu prostych ćwiczeń i sekwencji ruchów, znanych także z ćwiczeń domowych, jednak znajdując się w wodzie.

Badania potwierdzają, że już kilka tygodni (zazwyczaj między 4 a 6 tygodni) po operacji kolana można rozpocząć taki rodzaj rehabilitacji. Dzieje się tak, ponieważ wodne środowisko działa odciążająco na stawy. Zatem efekty, jakie możemy zaobserwować podczas ćwiczeń w wodzie, nie są możliwe do osiągnięcia w innych warunkach. Dodatkowo zauważono, że taki rodzaj ćwiczeń aktywizuje cały układ ruchowy, dzięki czemu wzmacniamy też inne mięśnie i poprawiamy postawę całego ciała.

W tym dziale  Akcesoria sportowe, które się zawsze przydadzą

Basen – dobry wybór na ból kolan według ekspertów

Doświadczeni rehabilitanci wskazują, że ćwiczenia w wodzie to jedna z najlepszych form aktywności przy schorzeniach obejmujących staw kolanowy. Pośród najbardziej skutecznych wymieniają:

  • pływanie kraulem
  • chodzenie w wodzie
  • półprzysiady
  • wymachy nóg
  • tak zwane „krzesełko” (opieranie się o ściankę basenu plecami, pozostając w półprzysiadzie, w pozycji przypominającej siedzenie na krześle)
  • nożyce
  • maszerowanie, bieg w miejscu
  • wypady
  • przeplatanka
  • przeskoki
  • podskoki
  • ćwiczenia aerobowe.

Ćwiczenia w wodzie – dodatkowe korzyści

Ćwiczenia w wodzie, poza rehabilitacją kolan, pozytywnie wpływają na inne aspekty, między innymi wzmacniając całe ciało, poprawiając kondycję, poprawiając zakres ruchów, a także koordynację ruchową i równowagę.

Poza fizycznym aspektem ćwiczeń w wodzie, są one dobrym wyborem ze względu na mniej bolesny, często bardziej relaksujący, pomagający ozbyć się stresu i napięcia, przebieg. To może mieć wpływ na większe chęci pacjenta do wykonywania regularnie dopasowanych przez specjalistę ćwiczeń, a należy pamiętać, iż nastawienie psychiczne i motywacja są bardzo ważnymi elementami w procesie powrotu do zdrowia i sprawności.

Podsumowanie

Podsumowujac, ćwiczenia w wodzie będą w większości przypadków bardzo dobrym wyborem na ból i problemy z kolanami. Jednak należy pamiętać, aby przed wybraniem się na taką rehabilitację, bez względu na pochodzenie bólu i jego natężenie, skonsultować się ze specjalistą, który wskaże najelepszy rodzaj rehabilitacji na dane schorzenie. Przy niektórych chorobach i urazach mogą bowiem istnieć przeciwskazania do wykonywania części ćwiczeń. Pamiętaj, że profesjonalny fizjoterapeuta podejdzie do Twojego problemu w sposób indywidualny i holistyczny, ustalając spersonalizowany, w pełni bezpieczny, skuteczny i dostosowany do możliwości pacjenta, plan rehabilitacji.

W tym dziale  Praktyczne rowery miejskie

 

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *