Zabiegi i ćwiczenia w rehabilitacji ręki: Przywróć pełną sprawność swojej dłoni

Rozmaite schorzenia i urazy mechaniczne mogą doprowadzić do utraty sprawności w ręce, co oczywiście utrudnia codziennie funkcjonowanie w większym lub mniejszym stopniu. W takiej sytuacji najlepszym rozwiązaniem staje się jak najszybsze wdrożenie rehabilitacji, oczywiście dobranej do konkretnego przypadku. Fizjoterapeuta na podstawie stanu kończyny górnej będzie w stanie dobrać właściwe ćwiczenia mające na celu odzyskanie utraconej sprawności i podniesienie jakości życia.

Gdy ręka potrzebuje terapii…

Jeżeli ktoś ma problem ze sprawnością ręki, to najlepszym rozwiązaniem jest wybranie się do terapeuty zajęciowego lub fizjoterapeuty. Przeprowadzenie szczegółowego wywiadu i wykonanie odpowiednich badań będzie niezbędne do postawienia trafnej diagnozy i dobrania właściwego leczenia. Najczęściej łączy się ze sobą różne techniki, aby uzyskać jak najlepszy efekt w jak najkrótszym czasie. Bardzo często choremu towarzyszą dolegliwości bólowe, dlatego niezwykle istotne staje się złagodzenie objawów, co pozwala osiągnąć oddziaływanie na tkanki miękkie i terapia manualna. Znaczenie ma wzmocnienie kończyny górnej, co służy do poprawienia jej funkcjonowania.

Za pomocą rozciągania i rozmaitych ćwiczeń możliwe staje się zwiększenie siły i zakresu ruchu w ręce. Rehabilitacja jest potrzebna w przypadku zespołu cieśni nadgarstka, po amputacji, w celu naprawienia ścięgien, przy oparzeniach i ranach, niedoborze motoryki małej, zespole kanału nerwu łokciowego. Warto zdecydować się na terapię po skręceniu, złamaniu, zwichnięciu, to samo dotyczy bólu ręki, zaburzeń ruchów, łokcia tenisisty, łokcia golfisty, torbieli galaretowatej, artretyzmu. Jak widać, wskazań do rehabilitacji ręki jest wiele, dlatego najlepszym rozwiązaniem będzie skontaktowanie się z doświadczonym i wykwalifikowanym fizjoterapeutą.

Jakie zabiegi są polecane w przypadku terapii rąk?

Rehabilitacja ręki ma na celu rozwiązanie problemu z utratą sprawności w niej. Można liczyć na zniwelowanie bólu i dyskomfortu, które skutecznie utrudniają codzienne funkcjonowanie. Przy wyborze ćwiczeń zawsze bierze się pod uwagę stan zdrowia pacjenta, jego możliwości, zakres ruchu, wytrzymałość. Obecnie można liczyć na ogromny wybór, mnogość zabiegów idealnie sprawdzających się przy problemach z rękami. Niektóre z nich są stosowane zapobiegawczo, inne po operacji. Pacjentowi pomaga się poprzez taśmowanie, stymulację elektryczną, hydroterapię.

Oczywiście przy konkretnym schorzeniu lub urazie potrzebna będzie nieco inne terapia, przykładowo trening zręczności, terapia ciepłem i zimnem, odczulanie nerwów. Może być niezbędna orteza, innym razem wybór padnie na zabiegi dotyczące tkanek miękkich lub zakresu czynności ruchowych. Jeżeli rehabilitacja zostanie przeprowadzona rzetelnie, to możliwe stanie się uniknięcie pogłębienia problemu i konieczności poddania się skomplikowanej operacji. Warto zgłosić się do profesjonalisty, bo za pomocą odpowiednich ćwiczeń zwiększają się szanse na szybszy powrót zdrowia, odzyskanie pełnej sprawności w kończynie.

W tym dziale  Jak działają energetyki na nasz organizm?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *