Badanie wady wzroku to jedno z podstawowych badań diagnostycznych w okulistyce. Pozwala ono określić charakter nieprawidłowości w budowie gałki ocznej, a następnie dobrać odpowiednie okulary, soczewki czy skierować na właściwy zabieg. Dowiedz się, na czym polega badanie i jak się do niego prawidłowo przygotować.
Kiedy warto zgłosić się na badanie wady wzroku?
Badanie wady wzroku to pierwszy krok do dobrego i komfortowego widzenia, a zatem lepszego funkcjonowania na co dzień. Diagnostykę warto regularnie powtarzać – u osób ze stwierdzoną wadą wzroku, a także u dzieci, warto wykonywać badanie raz do roku. Natomiast dorośli powinni pojawiać się w gabinecie okulisty raz na dwa -trzy lata. Jakie objawy powinny skłonić do wcześniejszej wizyty w gabinecie? Są to przede wszystkim:
- pogorszenie jakości widzenia,
- mrużenie oczu w celu przyjrzeniu się jakiemuś obiektowi,
- pogorszenie widzenia w innym oświetleniu – na przykład gdy jest bardzo jasno lub po zmroku,
- przewlekłe uczucie suchości oka,
- powracające bóle głowy,
- zamazywanie obrazu,
- problemy z oceną odległości obiektów.
Badanie wady wzroku można wykonać u:
- Okulisty – specjalista ten zajmuje się diagnostyką schorzeń oczu, a także leczeniem chorób wzroku,
- Optometrysty – może on wykonać pomiary układu wzrokowego, ponadto zajmuje się terapią wzrokową, a także rehabilitacją układu wzrokowego i doborem odpowiednich okularów oraz soczewek kontaktowych,
- Optyka-refrakcjonisty – zajmuje się wykonywaniem pomiarów refrakcji u dorosłych pacjentów w zakresie niezbędnym dla prawidłowego doboru oraz wykonania soczewek i okularów.
Badanie wady wzroku – jak przebiega?
Do badania wady wzroku nie trzeba się specjalnie przygotowywać, Wizyta trwa kilka minut i jest zupełnie bezbolesna. Pacjenci, którzy na co dzień korzystają ze szkieł kontaktowych, powinni przyjść na wizytę w okularach korekcyjnych, lub przed przystąpieniem do badania odczekać około 30 minut po zdjęciu soczewek.
Badanie wykonuje się za pomocą dwóch przyrządów – lampy szczelinowej, a także oftalmoskopu. Następnie okulista zakłada pacjentowi tymczasowe okulary z odpowiednio dobranym szkłem i prosi o odczytanie cyfr, wyświetlających się na specjalnym ekranie. Po wizycie pacjent może udać się z receptą do optyka i kupić odpowiednie soczewki bądź okulary.
Zapisz się na badanie wady wzroku do Wrocławskiego Centrum Okulistycznego
Chcesz zapisać się na badanie wady wzroku? Skorzystaj z formularza kontaktowego, dostępnego na stronie Wrocławskiego Centrum Okulistycznego. Pacjenci mogą liczyć na fachową pomoc, wykfalifikowanych okulistów, a także pełne wsparcie przy doborze okularów oraz szkieł kontaktowych. Zapisz się już dziś.