Badanie wady wzroku – jak się przygotować i kiedy się zgłosić?

Badanie wady wzroku to jedno z podstawowych badań diagnostycznych w okulistyce. Pozwala ono określić charakter nieprawidłowości w budowie gałki ocznej, a następnie dobrać odpowiednie okulary, soczewki czy skierować na właściwy zabieg. Dowiedz się, na czym polega badanie i jak się do niego prawidłowo przygotować.

Kiedy warto zgłosić się na badanie wady wzroku?

Badanie wady wzroku to pierwszy krok do dobrego i komfortowego widzenia, a zatem lepszego funkcjonowania na co dzień. Diagnostykę warto regularnie powtarzać – u osób ze stwierdzoną wadą wzroku, a także u dzieci, warto wykonywać badanie raz do roku. Natomiast dorośli powinni pojawiać się w gabinecie okulisty raz na dwa -trzy lata. Jakie objawy powinny skłonić do wcześniejszej wizyty w gabinecie? Są to przede wszystkim:

  • pogorszenie jakości widzenia,
  • mrużenie oczu w celu przyjrzeniu się jakiemuś obiektowi,
  • pogorszenie widzenia w innym oświetleniu – na przykład gdy jest bardzo jasno lub po zmroku,
  • przewlekłe uczucie suchości oka,
  • powracające bóle głowy,
  • zamazywanie obrazu,
  • problemy z oceną odległości obiektów.

Badanie wady wzroku można wykonać u:

  1. Okulisty – specjalista ten zajmuje się diagnostyką schorzeń oczu, a także leczeniem chorób wzroku,
  2. Optometrysty – może on wykonać pomiary układu wzrokowego, ponadto zajmuje się terapią wzrokową, a także rehabilitacją układu wzrokowego i doborem odpowiednich okularów oraz soczewek kontaktowych,
  3. Optyka-refrakcjonisty – zajmuje się wykonywaniem pomiarów refrakcji u dorosłych pacjentów w zakresie niezbędnym dla prawidłowego doboru oraz wykonania soczewek i okularów.
W tym dziale  Jaki płyn do soczewek

Badanie wady wzroku – jak przebiega?

Do badania wady wzroku nie trzeba się specjalnie przygotowywać, Wizyta trwa kilka minut i jest zupełnie bezbolesna. Pacjenci, którzy na co dzień korzystają ze szkieł kontaktowych, powinni przyjść na wizytę w okularach korekcyjnych, lub przed przystąpieniem do badania odczekać około 30 minut po zdjęciu soczewek.

Badanie wykonuje się za pomocą dwóch przyrządów – lampy szczelinowej, a także oftalmoskopu. Następnie okulista zakłada pacjentowi tymczasowe okulary z odpowiednio dobranym szkłem i prosi o odczytanie cyfr, wyświetlających się na specjalnym ekranie. Po wizycie pacjent może udać się z receptą do optyka i kupić odpowiednie soczewki bądź okulary.

Zapisz się na badanie wady wzroku do Wrocławskiego Centrum Okulistycznego

Chcesz zapisać się na badanie wady wzroku? Skorzystaj z formularza kontaktowego, dostępnego na stronie Wrocławskiego Centrum Okulistycznego. Pacjenci mogą liczyć na fachową pomoc, wykfalifikowanych okulistów, a także pełne wsparcie przy doborze okularów oraz szkieł kontaktowych. Zapisz się już dziś.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *