Co robić w przypadku bólu brzucha?

Bóle brzucha zdarzają się każdemu. Ich podłoże może być bardzo różne – od zwykłego przejedzenia po poważne schorzenia, a przyczyną bólu można określić w zależności od tego, w którym miejscu boli. Ból jest sygnałem ostrzegawczym i nie wolno go bagatelizować. Doraźnie można go łagodzić przyjmując No-spę. Na jaki rodzaj dolegliwości pomoże ten lek?

Dlaczego boli brzuch? Kiedy No-spa pomoże?

Ból brzucha pozwala unikać tego, co jest dla nas szkodliwe albo sprawia, że rozpoczynamy leczenie choroby leżącej u jego źródła. Jest więc mechanizmem obronnym ochraniającym nasz organizm. Jednym z występujących odczuć bólowych brzucha są skurcze jelitowe. Pojawiają się one w różnych okolicach brzucha (nadbrzusze, śródbrzusze, podbrzusze), naprzemiennie nasilając się i słabnąc. Silnym skurczom towarzyszy uczucie rozpierania lub przelewania w jelitach, mogą także wystąpić nudności, wzdęcia lub nadmierne oddawanie gazów. Przyczyna występowania bólu brzucha może mieć podłoże organiczne i wynikać z choroby któregoś z narządów jamy brzusznej, a lekarze wymieniają tu choroby zapalne żołądka czy jelit, wrzody żołądka i dwunastnicy, niedrożność i niedokrwienie jelit. Czasami jednak powodem nie jest poważna choroba, a styl życia lub błędy w odżywianiu. No-spę będziemy musieli wziąć, gdy cierpimy na alergie, zespół jelita drażliwego czy uporczywe zaparcia.

W tym dziale  Sprawdzone sposoby na walkę z cellulitem

Oprócz bólów, których źródłem jest przewód pokarmowy, ból brzucha może mieć przyczyny ginekologiczne, np. stany zapalne jajników czy ciąża pozamaciczna. Występują także bóle menstruacyjne, które dla wielu kobiet są bardzo nieprzyjemne.

Co zrobić, gdy boli brzuch? Kiedy wziąć No-spę?

Bóle brzucha są przeważnie wywołane skurczem mięśni gładkich występujących w narządach wewnętrznych, np. w jelitach, moczowodach, pęcherzu moczowym, przewodach żółciowych czy macicy. Skurcze mięśniówki gładkiej mogą mieć charakter czynnościowy bądź organiczny. Częściej występują bóle czynnościowe, które mają zmienną lokalizację i nasilenie, przemijają, pojawiają się głównie w czasie czuwania. Bóle brzucha organiczne nasilają się w spoczynku, chory jest pobudzony i niespokojny, unika poruszania się. Czy da się temu jakoś zapobiec? Zdecydowanie nie, gdyż mięśnie gładkie kurczą się niezależnie od naszej woli. W normalnych warunkach skurcze mięśni gładkich pomagają w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu, ale gdy są bardzo silne, po prostu bolą. Na takie dolegliwości pomoże No-spa, która zawiera substancję czynną: chlorowodorek drotaweryny, potocznie zwany drotaweryną, który ma działanie rozkurczowe. Drotaweryna działa w jamie brzusznej i macicy w przypadku skurczu mięśni gładkich różnego pochodzenia. Może więc być stosowana w przypadku różnych bólów brzucha związanych z układem pokarmowym, układem moczowo-płciowym i drogami żółciowymi.

Bóle brzucha są bardzo nieprzyjemne i mogą utrudnić funkcjonowanie. Jeśli cierpimy długo, odwiedźmy lekarza i sprawdźmy, czy nie oznaczają poważnych problemów zdrowotnych. Zadbajmy o siebie, a gdy mocno boli, zażyjmy No-spę i odpoczywajmy.

W tym dziale  Jak zacząć zdrowo żyć? Gdzie szukać motywacji?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *