Rehabilitacja sportowa po urazie: jakie ćwiczenia pomogą Ci wrócić do pełni formy?

Kontuzje wśród sportowców są czymś nagminnym. Oczywiście najważniejsza jest profilaktyka, ale czasem niestety dochodzi do urazu. Kluczowe staje się jak najszybsze wprowadzenie rehabilitacji, aby powrócić do formy. Każdy przypadek trzeba rozpatrywać indywidualnie. Odpowiednie postępowanie skraca rekonwalescencję i umożliwia powrót do pełnej sprawności.

Od czego zacząć rehabilitację sportową po przebytym urazie?

Rehabilitacja sportowa ma różne etapy. Na początku się wykonuje się ćwiczenia wstępne, które mają na celu poprawienie zakresu ruchomości tkanek miękkich. Nie mogą one być jednak nadmiernie obciążone bezpośrednio po urazie. Istotne jest to, aby ćwiczenia były wykonywane delikatnie. Mogą być one czynne lub bierne. Zawsze decyduje o tym fizjoterapeuta prowadzący danego pacjenta. Na etapie wstępnym dąży się do pełnego zakresu ruchomości, ale bez wywoływania bólu.

Najczęściej ćwiczenia są izometryczne. Można także stosować niewielki opór w postaci lekkich ciężarków. Świetnie sprawdzają się również taśmy oporowe. Warto także jak najwcześniej zacząć pracować nad stabilizacją. Oczywiście duży wpływ na dobór ćwiczeń ma rodzaj urazu i jego umiejscowienie. Wraz z upływem czasu można dodawać także ćwiczenia mające za zadanie poprawienie czucia głębokiego i równowagi. Mogą być wykonywane na podestach lub nadprożu. Świetnie sprawdzają się zajęcia w basenie, jazda na rowerku stacjonarnym. Wykonuje się również ćwiczenia reedukacji chodu.

Co w dalszej kolejności?

Po etapie wstępnym następuje etap średniozaawansowany. Mówi się o nim mówić dopiero w przypadku zadowalającego zakresu ruchomości, gdy można już wykonywać normalnie czynności dnia codziennego. Po przebudowaniu się tkanek możliwe jest przystąpienie do wykonywania ćwiczeń mających za zadanie utrzymywać pełen zakres ruchu. Istotne jest także rozciąganie tkanek, które doznały urazu. Możliwe staje się powrócenie do treningów związanych z uprawianym sportem. Rehabilitacja dotyczy między innymi stosowania zmiennego obciążenia. Istotne jest zmniejszanie ilości serii i powtórzeń oraz stosowanie różnego obciążenia. Raz ma być ono mniejsze, innym razem większe, to samo dotyczy objętości treningowej.

Jeżeli uda się już odzyskać siłę mięśniową, przywrócić i wytrzymałość i pełen zakres ruchu, to można przejść do zaawansowanego etapu rehabilitacji. Jest to możliwe dopiero w momencie, gdy wykonywanie czynności dnia codziennego nie wywołują już objawów. Jest to czas na powrócenie do sportu. Kluczowe stają się ćwiczenia zwiększające wydolność i gibkość, poprawiające koordynację i równowagę. Są one dobrane stricte do dyscypliny sportowej. Oczywiście na tym etapie nie można jeszcze powrócić do obciążeń, po które sięgało się przed doznaniem urazu. Ćwiczenie nie mogą prowokować dolegliwości bólowych. Nie mają być one wykonywane z dużą intensywnością. Przed powróceniem do sportu zawsze trzeba upewnić się, że doszło do całkowitego wygojenia tkanek.

W tym dziale  Przygoda w zamku, czyli kolonie w stylu Harrego Pottera

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *