Kawa i zdrowie: Korzyści i właściwości prozdrowotne

Jaki jest zdecydowanie najpopularniejszy napój, który pity jest dosłownie na całym świecie bez względu na kulturę, religię czy też ustrój polityczny? Rzecz jasna jest nim kawa, która cieszy się niezwykłą popularnością ze względu na swój smak, lecz przede wszystkim właściwości pobudzające. Wiedzieć jednak trzeba, że kawa nie tylko stawia nas na nogi o poranku, lecz ma także wiele bardzo ciekawych korzyści prozdrowotnych.

Co znajduje się w kawie?

Jeśli chce się zrozumieć, jakie konkretnie korzyści daje picie kawy, a także jak może ona wpływać na ludzki organizm, przede wszystkim dowiedzieć się trzeba, co tak właściwie się w niej znajduje. Każdy wie, że najważniejszym składnikiem kawy jest pobudzająca kofeina, lecz nie tylko z nią ma się do czynienia, pijąc filiżankę kawy.
Bardzo ważnym składnikiem jest np. kwas chlorogenowy, dzięki któremu dochodzi do zwiększenia stężenia we krwi hemoglobiny. Co więcej, w kawie znajdują się diterpenoidy, liczne przeciwutleniacze, a także oczywiście szereg witamin i minerałów.

Najważniejsze korzyści płynące z picia kawy

Skoro wiemy już, jakie są najważniejsze substancje zawarte w kawie, warto sobie teraz odpowiedzieć na pytanie, jak ona dokładnie działa na nasze organizmy. Jakie korzyści można uzyskać w wyniku regularnego picia kawy?
Przede wszystkim zauważyć trzeba, że kawa na wiele osób działa odprężająco. Wypicie filiżanki kawy obniża stres i napięcie.
Inną bardzo dużą zaletą kawy jest znaczne poprawienie krążenia krwi. W wyniku wieloletnich badań dowiedziono, że osoby pijące regularnie kawę są znacznie mniej narażone np. na chorobę Parkinsona, na cukrzycę czy też depresję. Inne badania sugerują, że kawa może mieć zbawienne działanie antynowotworowe. Zawarte w kawie polifenole i antyoksydanty skutecznie obniżają powstawanie zmian nowotworowych.
Na sam koniec wspomnieć jeszcze trzeba, że kawą powinni się zainteresować wszyscy starający się zrzucić zbędne kilogramy. Kawa ma bowiem silne działanie pobudzające spalanie tłuszczu, dzięki czemu ułatwia odchudzanie.
Co bardzo ciekawe, wśród wielu panów obecna jest opinia, że regularnie pita kawa ma bardzo dobre działania związane z potencją. Zostało to ostatnimi czasy potwierdzone naukowo, ponieważ wykazano, że pijacy 2-3 kawy dziennie praktycznie nie mają nigdy problemów z erekcją.

W tym dziale  Etykiety na produktach spożywczych: Jak rozszyfrować informacje i dokonać świadomego wyboru

Gdzie kupować kawę?

Widząc ogromną listę zalet, nikogo nie trzeba będzie już nigdy przekonywać, jak dobrym napojem jest kawa. Nie tylko pobudza, lecz także pozytywnie oddziałuje na organizm na wielu płaszczyznach. Pozostaje jeszcze tylko pytanie, gdzie najlepiej kupować kawę.
Nie da się ukryć, że zdecydowanie najlepiej kupować ją po prostu przez internet. Wchodząc na stronę internetową https://e-spar.com.pl/kategoria/kawy-i-herbaty/947, znaleźć można ogromny wybór różnych gatunków i rodzajów kawy. Odpowiednie dla siebie produkty znajdą nie tylko miłośnicy kawy sypanej i rozpuszczalnej, lecz także osoby pijące Arabię lub Robustę.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *