Naturalne dezodoranty i antyperspiranty bez szkodliwej chemii

Wszyscy się pocimy przez cały rok, ale latem, gdy temperatura powietrza jest wysoka, problem nadmiernej potliwości szczególnie nam doskwiera. Sięgamy więc po dezodoranty, które hamują pocenie. Niestety, niektóre z nich są szkodliwe. Specjaliści radzą, by wybierać antyperspirant bez aluminium? Gdzie go kupić? Jak radzi sobie z walką z potem?

Dlczego antyperspirant bez aluminium jest lepszy?

Dezodoranty i antyperspiranty chronią przed potem i przykrym zapachem. Gdy w ciągu dnia zjada nas stres i męczą emocje, ratują odzież przed mokrymi plamami. Mimo tych zalet, należy pamiętać, że posądza się je o szkodliwość i rakotwórcze działanie. Ich przeciwnicy twierdzą, że znajdujące się w nich substancje, w tym parabeny i związki glinu, wnikają przez skórę, wchodzą w reakcje z DNA i inicjują zmiany nowotworowe, mają również wpływ na działanie estrogenu (hormonu, mającego związek ze wzrostem komórek raka piersi). Innym argumentem przeciw antyperspirantom jest to, że mogą one zaburzać proces termoregulacji i proces oczyszczania organizmu z toksyn. Nie ma to jednak naukowego uzasadnienia, bo stosując je pod pachami, blokujemy zaledwie jeden procent gruczołów potowych całego ciała. Tradycyjne dezodoranty chroniące przed potem zawierają sól glinu, czyli aluminium, który może mieć zły wpływ na nasze zdrowie na zdrowie. Tymczasem glin jest tzw. pierwiastkiem balastowym, czyli gromadzi się w organizmach żywych, co może prowadzić do rozwoju wielu chorób, w tym nowotworów, gdyż aluminium uszkadza DNA. W związku z tym, coraz częściej poleca się antyperspirant bez aluminium, który jest całkowicie bezpieczny nawet dla skóry wrażliwej, a przy tym równie skuteczny.

W tym dziale  Bakalie - do czego można wykorzystać w kuchni

Co wchodzi w skład antyperspirantu bez aluminium?

Gotowe naturalne antyperspiranty i dezodoranty dostępne są w różnych formach: sprayu, sztyftu, można kupić także preparaty w kremie, które palcami aplikuje się bezpośrednio na skórę. Podobnie jak dezodoranty chemiczny, antyperspirant bez aluminium hamuje rozmnażanie się bakterii, które odpowiadają za przykry zapach potu. Jego wadą jest to, że tylko częściowo blokuje wytwarzanie potu, dlatego może nie poradzić sobie z wyjątkowo silną potliwością. Naturalne dezodoranty często zawierają ałun, czyli minerał górski. Ałun nie ma zapachu i składa się z naturalnie występujących w przyrodzie soli potasu i aluminium, które nie wnikają w skórę, lecz na niej pozostają. Jest hypoalergiczny, ma działanie bakteriobójcze, hamuje rozwój bakterii odpowiedzialnych za nieprzyjemny zapach potu. Antyperspirant bez aluminium może zawierać puder z bambusa, czyli drobny, bezzapachowy proszek, otrzymywany z rozdrobnionego ekstraktu z wnętrza łodygi bambusa. Puder jest bogaty w krzemionkę, dzięki czemu działa antybakteryjnie. Do tego typu dezodorantów dodaje się także substancje pielęgnujące skórę pod pachami, czyli ekologiczne wyciągi z aloesu, oczar wirginijski praz mieszanki olejków eterycznych, które nadają przyjemny zapach.

Badania naukowe dowodzą, że tradycyjne dezodoranty mogą szkodzić naszemu zdrowiu. W związku z tym, warto kupić antyperspirant bez aluminium, który jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia, ale skutecznie chroni przed poceniem.

W tym dziale  Jak poprawić krążenie krwi?