Ból głowy potrafi skutecznie odebrać radość życia. Ból bywa trudny do zniesienia. Pół biedy, gdy jesteśmy w domu i możemy się położyć i odpocząć. Kiedy jesteśmy w pracy, musimy poradzić sobie z bólem. W kiosku kupimy paracetamol, ibuprofen czy aspiryn. Który lek nam pomoże? Czy Apap to dobry pomysł? Czy Ibuprom a Ibuprofen to ten sam lek?
Nie tylko Apap. Ibuprom a ibupfoen. Czym się różnią?
Na ból głowy i inne bóle bierze się Apap, którego głównym składnikiem jest paracetamol. Kobiety cierpiące na bóle miesiączkowe szczególnie polecają Ibuprom. W aptekach kupimy także Ibuprofen. Czym się różnią? Niczym, gdyż Ibuprom to handlowa nazwa leku zawierającego ibuprofen, czyli niesteroidowy lek przeciwzapalny (NLPZ) z grupy pochodnych kwasu propionowego. Substancja wykazuje działanie przeciwzapalne, przeciwbólowe i przeciwgorączkowe. Lek stosuje się w bólach różnego pochodzenia o słabym lub umiarkowanym nasileniu: bóle głowy, zębów, mięśni, kości i stawów, okolicy lędźwiowo-krzyżowej, w bolesnym miesiączkowaniu oraz jako antidotum na gorączkę. Przeciwwskazaniem do stosowania preparatu jest uczulenie na kwas acetylosalicylowy (potocznie nazywany niekiedy aspiryną) lub na inne niesteroidowe leki przeciwzapalne. Apap działa tylko przeciwbólowo, a Ibuprom także przeciwzapalnie, więc warto go brać, zanim przeziębienie się rozwinie. Należy być ostrożnym, gdyż stosowanie niesteroidowych leków przeciwzapalnych wiąże się z ryzykiem wystąpienia krwotoku z przewodu pokarmowego, owrzodzenia lub perforacji, które mogą być przyczyną zgonu i niekoniecznie muszą być poprzedzone objawami ostrzegawczymi. W przypadku osób z chorobami przewodu pokarmowego stosowanie preparatu jest możliwe tylko pod nadzorem lekarskim, a u chorych należy stosować najmniejsze skuteczne dawki.
Kiedy nie potrzeba leków przeciwzapalnych? Jak działa Apap?
Najczęściej stosowanym lekiem przeciwbólowym jest paracetamol, który ma także działanie przeciwbólowe. Preparat nie działa przeciwzapalnie, jego zadaniem jest jedynie zwalczanie bólu. Najpopularniejszy z tej grupy leków jest Apap. Paracetamol stosuje się na bóle mięśni, stawów, kości, zębów, głowy (w tym migrenowe), nerwobóle, bóle miesiączkowe, stany gorączkowe, a także ból po zabiegach stomatologicznych i chirurgicznych. Paracetamol dobrze się wchłania z przewodu pokarmowego, a po 30-60 minutach osiąga maksymalne stężenie we krwi. Dzięki temu szybko odczujemy ulgę. Działanie przeciwbólowe utrzymuje się około 5 godzin, a przeciwgorączkowe – około 7 godzin. Lekarze polecają Apap jako łagodny, ale skuteczny lek. Musimy pamiętać, że paracetamol łatwo przedawkować, a wtedy szkodzi wątrobie. Nie wolno go używać dłużej niż 5 dni. Jeśli ból głowy jest bardzo silny i podejrzewamy, że może wynikać ze stanu zapalnego, który rozwija się w naszym organizmie, zażyjmy lek o działaniu przeciwzapalnym (NLPZ), np. Ibuprom.
Kiedy źle się czujemy, wtedy musimy udać się do apteki, powiedzieć, co nas boli, a farmaceuta na pewno pomoże. Na ból i gorączkę z ratunkiem przybędzie Apap, który pozwoli przetrwać czas pracy. Jeśli rozwija się stan zapalny, zażyjmy Ibuprom.