Rehabilitacja kręgosłupa u osób starszych: Wspomaganie zdrowia i mobilności

Problemy z kręgosłupem bardzo często towarzyszą seniorom, chociaż pojawiają się już u coraz młodszych osób. Duży wpływ mają na to doznane urazy, prowadzony tryb życia, rozmaite schorzenia. Leczenie farmakologiczne nie rozwiązuje problemu, niezwykle istotna staje się rehabilitacja. W przypadku problemów z kręgosłupem rewelacyjnie sprawdzają się zabiegi fizjoterapeutyczne, dlatego warto wybrać się z nimi do doświadczonego specjalisty.

Na czym polega rehabilitacja kręgosłupa?

Za pomocą zabiegów fizjoterapeutycznych możliwe staje się przeciwdziałanie postępowi choroby i nawrotom, zniwelowanie dolegliwości bólowych. Rehabilitacja służy również przywróceniu sprawności ruchowej i przeciwdziałaniu wystąpieniu niedomagań ze strony ciała. Wskazaniem do niej są między innymi problemy z kręgosłupem, szczególnie o charakterze przewlekłym. Niestety nie zawsze udaje się ich pozbyć, stosując wyłącznie leczenie farmakologiczne. Należy traktować je jako doraźny środek, który działa zwykle tylko objawowo.

Z kolei dzięki dobraniu odpowiednich ćwiczeń można uśmierzyć ból, wzmocnić mięśnie, zredukować stany zapalne. Rehabilitacja służy poprawieniu kondycji organizmu i zwiększeniu jego wydolności. Za pomocą odpowiedniej terapii możliwe staje się usprawnienie działania aparatu ruchowego, co jednak wymaga cierpliwości i systematyczności. Zabiegi fizjoterapeutyczne można polecić przede wszystkim seniorom, bo dzięki nim zapobiega się rozmaitym chorobom wieku starczego i spowalnia ich rozwój. Oczywiście rehabilitacja jest dla każdego, niezależnie od wieku i płci.

W tym dziale  Bakalie - do czego można wykorzystać w kuchni

Jakie wyróżnia się zabiegi fizjoterapeutyczne w przypadku problemów z kręgosłupem?

Kluczową kwestią w przypadku rehabilitacji jest indywidualne podejście, czyli dobranie ćwiczeń do konkretnej osoby, mając na uwadze stan zdrowia, stadium zaawansowania zwyrodnień. Inne zabiegi będą odpowiednie dla osób starszych, unieruchomionych, niepełnosprawnych. Świetnym rozwiązaniem przy problemach z kręgosłupem jest laseroterapia, czyli przy wykorzystaniu światła nowoczesnego urządzenia, które przenika przez skórę i dociera do tkanek. Tego typu zabiegi rewelacyjne sprawdzają się przy rozmaitych urazach stawów i tkanki łącznej. Laseroterapia służy do zredukowania stanu zapalnego, przyspieszenia procesu regeneracji. Jest polecana między innymi przy chorobach reumatologicznych.

Kolejną metodą są masaże lecznicze, wyróżnia się wiele ich rodzajów. Dobiera się je do schorzenia, czyli przykładowo do zwyrodnienia kręgosłupa, zapalenia okołostawowego, dyskopatii. Jest także kinezyterapia, czyli gimnastyka lecznicza, która przywraca sprawność fizyczną. W rehabilitacji wykorzystuje się również termoterapię, czyli energię cieplną, co polega na rozgrzewaniu ciała lub jego schładzaniu. Przy problemach z kręgosłupem pomaga też światłolecznictwo, przede wszystkim naświetlanie promieniowaniem podczerwonym i widzialnym. Fizjoterapeuta może zlecić również elektroterapię, magnetoterapię, hydroterapię.

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *