Rodzaje mąki, która jest najzdrowsza

Rodzajów mąki jest naprawdę dużo. Codzienną dietę warto wzbogacać o różne rodzaje mąki. Taką z pełnego przemiału, którą rzadko kupujemy, możemy dodawać do ciast, placków i naleśników, co jest prostym i smacznym sposobem na zdrowsze odżywianie. Która mąka jest najzdrowsza? Jak jej używać?

Czy mąka powinna być biała?

Mąka to na ogół zmielone ziarna zbóż – żyta, pszenicy, prosa, owsa, czy ryżu. Ziarno przed zmieleniem może być w różnym stopniu oczyszczone z zewnętrznej części, a im mniejszy stopień oczyszczenia, tym lepsza mąka, gdyż skórki zawierają najwięcej wartościowych składników odżywczych: soli mineralnych, witamin, błonnika. Z mocno oczyszczonych ziaren robi się puszystą mąkę białą. Mąka z pełnego przemiału jest ciemna, wypieki z niej wychodzą cięższe i zbite. Taki produktem jednak można się łatwo najeść, gdyż złożone węglowodany zawarte w łupce uwalniają energię stopniowo, nie powodując gwałtownego wzrostu cukru we krwi. Oznaczenie typu mąki, jakie znajdujemy na opakowaniach, to zawartość substancji mineralnych w 100 g mąki. Mąka typu 450 zawiera ich zaledwie 0,45 proc. zaś typ 3000 już 3 proc.

Rodzaje mąki pszennej i żytniej oraz ich zastosowanie

W sklepach najczęściej kupimy mąkę typu 450 (tortowa), która nadaje się do wypieków półkruchych i biszkoptów. Mąki oznaczone numerami do 550 stosuje się do wypieków, typ 750 jest idealny do ciasta na pizzę, a typ 1400 to mąka sitkowa, którą stosuje się do wypieku chleba. Typ 1850 to pełnoziarnista mąka graham, typ 2000 to produkt razowy, z którego robi się pełnoziarniste pieczywo. Mąkę żytnią stosuje się do wypieku chleba żytniego. Ta typu 580 i 650 jest stosowana do wypieku jasnego chleba żytniego i pieczywa mieszanego, typ 1850 jest bazą do wytworu chleba razowego.

W tym dziale  Etykiety na produktach spożywczych: Jak rozszyfrować informacje i dokonać świadomego wyboru

Do czego używa się mąki pszennej?

Mąka pszenna (także orkiszowa) i żytnia to mąki chlebowe. Używa się ich samodzielnie, bądź z dodatkiem innych mąk. Pozostałe, niechlebowe, najczęściej stosowane są do wzbogacania wypieków pszennych lub żytnich: udoskonalają smak, poprawiają konsystencję. Kleisty gluten, który zawiera taka mąka, nadaje ciastu kształt, sprawia, że ładnie rośnie i nie kruszy się po upieczeniu. Tego typu mąka jest dobrym źródłem energii – jej biały typ zawiera przede wszystkim węglowodany, białko, niewielkie ilości błonnika, wapnia, żelaza, a ta wyższych typów jest ponadto dobrym źródłem magnezu i witaminy A. Do tej samej rodziny co pszenica należy orkisz, który zawiera jednakże więcej białek, witamin i składników mineralnych.

Która mąka jest zdrowsza?

Wyroby z mąki żytniej są mniej kaloryczne, dlatego poleca się je osobom dbającym o wagę. Najlepsza jest mąka razowa, która zawiera więcej magnezu, a do tego fosfor, potas, miedź mangan, selen, kwas foliowy, witaminy z grupy B. Jest za to bardziej ciężkostrawna od pszennej, a wypieki z niej są bardziej zbite. Jako dodatek do mąk chlebowych stosuje się też mąki z innych zbóż. Mąka z prosa jest bogata w witaminy, minerały i białko, ale o niewielkiej ilości glutenu łączy się na ogół z mąką pszenną. Mąka jęczmienna wzbogaci smak pieczywa żytniego i pszennego, ale samodzielnie występuje rzadko, bo wypieki z niej są ciężkie i zbite. Osoby, które chorują na celiakię lub mają uczulenie na gluten mogą sięgnąć po mąkę kukurydzianą, która ma miałką konsystencję, jest lekkostrawna i bogata w witaminy A, E, z grupy B, a także magnez, selen czy kobalt. Na półkach sklepowych znajdziemy wiele rodzajów mąk. Zamiast tradycyjnie sięgać po mąkę pszenną kupmy choćby orkiszową czy kukurydzianą, by spróbować nowych smaków.

W tym dziale  Zdrowe odżywianie - od czego zacząć?

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *