Pielęgnacja cery trądzikowej

Trądzik jest problemem zarówno problemem nastolatków, jak i osób dorosłych. Wbrew pozorom nie jest to tylko defekt kosmetyczny. Jest to choroba skóry, która w poważnym stadium powinna być kontrolowana i leczona przez dermatologa. W leczeniu bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja, szczególnie oczyszczenie skóry, które pomaga zmniejszyć wydzielanie sebum.

Jak dbać o cerę trądzikową?

Trądzik należy do chorób przewlekłych skóry, w związku z tym jego leczenie to proces długotrwały i trudny. Dzięki odpowiedniej pielęgnacji można znacznie go przyśpieszyć i co ważne zapobiec kolejnym zmianom na skórze. Warto poprosić lekarza dermatologa o dobór odpowiednich kosmetyków, szczególnie przy nasilonym trądziku, gdyż kosmetyki drogeryjne mogą być niewystarczające. Wówczas konieczne będzie udanie się do apteki i wykupienie kosmetyków specjalistycznych.

Podstawowa pielęgnacja cery skłonnej do wyprysków i trądziku polega na codziennym jej oczyszczaniu przy użyciu antybakteryjnego preparatu do mycia twarzy. Po umyciu twarzy należy przetrzeć ją tonikiem. Kolejnym etapem codziennej pielęgnacji jest użycie kremu matującego. Najlepiej wybrać taki, który ma lekką konsystencję, np. żelową i dodatkowo zawiera w sobie składniki o właściwościach antybakteryjnych i regulujących pracę gruczołów łojowych. Również wybierając kosmetyki kolorowe należy zwrócić uwagę, by były one przeznaczone dla cery trądzikowej.

W tym dziale  ABC ochrony twarzy i oczu

Raz w tygodniu warto wykonać peeling oraz maseczkę oczyszczającą. Bardzo ważne jest to, że tych zabiegów nie wolno wykonywać, kiedy na skórze występują zmiany ropne.

Równie ważna jest odpowiednio zbilansowana dieta. Osoby zmagające się z trądzikiem powinny jeść dużo produktów bogatych w witaminy A, a także witaminy z grupy B, w szczególności B2 i B5. Istoty jest również cynk. Korzystnie na wygląd skóry działają również takie produkty żywieniowe jak mleko i jego przetwory oraz warzywa i owoce, które dodatkowo pomogą poprawić koloryt skóry.

Jakie składniki powinny znajdować się w kosmetykach dla cery trądzikowej?

Kosmetyki dla cery trądzikowej powinny zawierać między innymi składniki oczyszczające, regulujące pracę gruczołów łojowych, nawilżające, ale i kojące. Wybierając kosmetyki warto sprawdzić czy w ich składzie znajdują się, takie składniki jak:

siarka – ma właściwości antyseptyczne, dzięki czemu oczyszcza skórę, a także pozwala regulować ilość produkowanego sebum. Poprawia ukrwienie skóry;

kwasy owocowe – wspomagają odbudowę płaszcza lipidowego skóry;

propolis – jest to substancja, która ma silne działanie antybakteryjne i grzybobójcze, pomaga w leczeniu stanów zapalnych skóry. Reguluje pracę gruczołów łojowych, a także zapobiega powstawaniu zaskórników. Wspomaga regenerację naskórka. Często jest stosowany także w kosmetykach do golenia oraz mydłach;

nadtlenek benzoilu – substancja o właściwościach przeciwbakteryjnych, zmniejsza również zmiany w kolorycie skóry wynikające ze stanów zapalnych;

W tym dziale  Jak zacząć zdrowo żyć? Gdzie szukać motywacji?

tlenek cynku – absorbuje nadmiar sebum, łagodzi łojotok i przyśpiesza gojenie się ran.