Które leki przeciwbólowe są najskuteczniejsze?

Leki przeciwbólowe to najczęściej sprzedawane lekarstwa na świecie. Sięgamy po nie w sytuacji, kiedy boli nas głowa, kości, kręgosłup, brzuch – lista jest doprawdy długa. Które leki przeciwbólowe są najlepsze? Jakie powinny znaleźć się w domowej apteczce? O czym trzeba pamiętać sięgając po środki przeciwbólowe? O tym wszystkim przeczytacie poniżej.

Kiedy sięgamy po leki przeciwbólowe?

Czasami zbyt często. Niektórzy, kiedy tylko odczują lekki dyskomfort, sięgają po tabletki przeciwbólowe. Takie zachowanie może doprowadzić nawet do uzależnienia się czy zatrucia lekami, dlatego trzeba uważać. Po leki przeciwbólowe sięgamy w sytuacji, kiedy ból staje się bardzo dokuczliwy i żaden inny sposób nie działa. Bowiem są sytuacje, kiedy ból może wynikać chociażby z głodu – wtedy wystarczy coś zjeść, ze zmęczenia – wtedy warto położyć się i odpocząć. Jeszcze inną sytuacją jest ból spowodowany stresem czy bóle menstruacyjne, bóle spowodowane urazami. Można długo wymieniać. Jest wiele sposobów naturalnych na poradzenie sobie z bólem – na najpopularniejszy ból głowy, zaleca się na przykład moczenie nóg w chłodnej wodzie czy masaż karku i ramion.

Zanim sięgniemy po leki przeciwbólowe, upewnijmy się, że akurat ten środek zadziała najlepiej. Dobrym przykładem będą wspomniane bóle menstruacyjne – jako że spowodowane są skurczami macicy, najbardziej adekwatny będzie lek rozkurczowy.

W tym dziale  Naturalne dezodoranty i antyperspiranty bez szkodliwej chemii

 

Jak należy stosować leki przeciwbólowe?

Przede wszystkim zawsze w zgodzie z instrukcją zamieszczoną w ulotce. To wiedza, której koniecznie trzeba się trzymać. Pamiętajmy również o tym, że tabletka musi mieć czas na to, aby zacząć działać w organizmie. Dlatego po połknięciu dawki leku przeciwbólowego trzeba odczekać chwilę, a nie od razu połykać kolejną kapsułkę, bo ból nie przechodzi. Nie wolno przekraczać zalecanej dawki leków przeciwbólowych dziennie, nie wolno też stosować ich jednym ciągiem dłużej niż tydzień. Jeśli ból, mimo stosowania leków przeciwbólowych nie ustępuje, konieczna będzie wizyta u lekarza. Być może przepisze on silniejsze środki, już na receptę.

 

Które leki przeciwbólowe są najlepsze?

Z pewnością każdy ma swoich własnych faworytów, ponieważ na każdego leki przeciwbólowe mogą działać w inny sposób. Z pewnością osoby o większej masie ciała mogą odczuwać mniejsze efekty niż osoby filigranowe. Warto zaopatrzyć się w leki przeciwbólowe, które jednocześnie działają przeciwzapalnie. Bardzo często bowiem ból jest oznaką stanu zapalnego. Polecane są także leki przeciwbólowe, które mają również działanie przeciwgorączkowe. Do najczęściej stosowanych leków przeciwbólowych zaliczamy te, które zawierają paracetamol czy ibuprofen. Te składniki aktywne są dobrze tolerowane przez organizm i szybko przynoszą ulgę w bólu. Często sięgamy także po popularną aspirynę czy pyralginę. Jednak pamiętajmy, że niektóre z tych leków przeciwbólowych nie nadają się do podawania najmłodszym pacjentom – zawsze więc sprawdzajmy na ulotce, od jakiego wieku można dane leki przeciwbólowe stosować.