Jaki płyn do soczewek

Jaki płyn do soczewek

Odpowiedni płyn do soczewek służy do kompleksowej pielęgnacji szkieł kontaktowych – poczynając od opłukiwania ich powierzchni, przez dezynfekcję, aż po przechowywanie zanurzonych w specjalnym pojemniku. Sprawdźmy zatem, jaki płyn do soczewek będzie dla nas odpowiedni.

Decydując się na zakup płynu do soczewek kierujmy się przede wszystkim zaleceniami okulisty, u którego konsultowaliśmy dobór szkieł kontaktowych. Specjalista jest w stanie dopasować rodzaj produktu do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta – skłonności oczu do podrażnień, zapalenia spojówek czy wyjątkowej wrażliwości na składniki zawarte w kosmetykach i kroplach do oczu.

Wielofunkcyjny płyn do soczewek

Dostępne na rynku preparaty to w głównej mierze kompleksowe produkty służące zarówno do dezynfekcji szkieł kontaktowych, jak i przechowywania ich w pojemniczku. Nowoczesny płyn do soczewek nie tylko zadba o usuwanie nagromadzonych osadów białkowych, ale również nie będzie wymagał pocierania szkieł kontaktowych, ani nawet ich spłukiwania. Wystarczy zanurzyć soczewki na kilka godzin w niewielkiej ilości produktu, a staną się krystalicznie czyste i gotowe do założenia. Możemy też błyskawicznie odświeżyć szkła kontaktowe, polewając je w ciągu dnia niewielką ilością płynu. Zawartość kwasu hialuronowego powoduje, że wiele produktów dostępnych na rynku świetnie nawilża szkła kontaktowe, dzięki czemu znacząco podnosi komfort ich użytkowania. Dodatkowo kupując wielofunkcyjny płyn do soczewek mamy pewność, że sprawdzi się zarówno w przypadku szkieł 2-tygodniowych, jak i miesięcznych, wykonanych z powłoki silikonowej oraz hydrożelowej – ma bowiem uniwersalne zastosowanie.

W tym dziale  Jak używać soczewki kontaktowe?

Jaki płyn do soczewek dla oczu wrażliwych?

Wybierając produkty służące do pielęgnacji oczu wrażliwych, pamiętajmy o dokładnym sprawdzeniu substancji w nich zawartych. Płyn do soczewek nie powinien zawierać drażniących konserwantów, które mogą wywoływać niebezpieczne reakcje alergiczne. Bezpieczne dla wrażliwej błony śluzowej oczu związki to m.in. nadtlenek wodoru, cytryniany, kwas hialuronowy oraz chlorek potasu. Kupując płyn do soczewek sprawdzajmy również datę ważności – jej przekroczenie może spowodować nieprawidłowe działanie produktu, podrażnienie gałki ocznej, a nawet olbrzymiokomórkowe zapalenie spojówek. Jeśli jesteśmy posiadaczami wyjątkowo wrażliwych oczu, unikajmy nabywania płynów w drogeriach – wybierajmy raczej specjalistyczne sklepy optyczne lub gabinety okulistyczne, które gwarantują najwyższą jakość produktów. Jeśli nadal zastanawiamy się jaki płyn do soczewek będzie najbardziej bezpieczny – wybierajmy preparaty posiadające certyfikaty instytutów i organizacji zajmujących się ochroną zdrowia.