Jaka wyciskarka lub sokowirówka? 5 porad

Posiadanie własnego sprzętu do wykonywania świeżych koktajli i soków to idealny sposób na urozmaicenie swojej diety oraz spowodowanie, by była zdrowsza. Jak wybrać sprzęt, który będzie najlepiej odpowiadał naszym wymaganiom oraz potrzebom? Oto 5 porad jak wybrać sprzęt do wyciskania soków.

Jakie soki chcę robić?

Określenie jakości soków jakie będą wyciskane to podstawa w wyborze sokowirówki lub wyciskarki. Wyciskane z nich soki znacznie różnią się od siebie i bynajmniej nie chodzi o smak.

Soki z sokowirówki cechują się trochę większych rozrzedzeniem. Po jakimś czasie po ich wykonaniu, odstawiony sok zacznie się rozwarstwiać. Wynika to z procesu utlenienia soku podczas jego produkcji. Z tego względu soki z sokowirówki należy spożywać bezpośrednio po ich wykonaniu. Wyciskarka chociaż daje soki, które można spożyć nawet na drugi dzień i zachowują swoją właściwą konsystencję, mogą mieć w sobie drobinki miąższu, są więc mniej klarowne. Ponadto uznaje się, że wolne obroty wyciskarki powodują zachowanie właściwości wyciskanych produktów bardziej, niż podczas wyciskania poprzez sokowirówkę.

Jeśli zależy Ci na szybkim, ale nie tak bardzo zdrowym soku, wybierz sokowirówkę, jeśli natomiast chcesz mieć sok, który możesz sobie przygotować wcześniej i będzie się on cechował swoimi bogatymi właściwościami, wybierz wyciskarkę wolnoobrotową.

W tym dziale  Pożywne śniadanie to podstawa dobrze rozpoczętego dnia

Jak często chcę robić soki?

Z uwagi na fakt, iż sprzęt do wyciskania często posiada dużo elementów, warto zastanowić się jak często chcesz robić swoje domowe soki. Jeśli odpowiedź brzmi „często”, musisz wówczas zwrócić szczególną uwagę na to, jak wiele elementów mają dane urządzenia. Im mniej elementów do umycia, tym większa oszczędność czasu. Po każdym wykonanym soku konieczne jest natychmiastowe umycie czy to wyciskarki czy sokowirówki, inaczej ich doczyszczenie będzie trudne, a pozostawienie resztek niezdrowe.

Jeśli natomiast chcesz wykonywać soki rzadko, możesz zdecydować się na bardziej zaawansowany sprzęt, którego umycie będzie wymagało nieco więcej zaangażowania.

Jak dużo mam miejsca w kuchni?

Niestety czy to wyciskarka czy sokowirówka, są to sprzęty o niemałych gabarytach. Decydując się na to, że będzie on stał cały czas na kuchennym blacie, konieczne zwrócenie uwagi na jego rozmiary. Jeśli nie masz zbyt dużo miejsca, wówczas konieczne jest wybranie takiego urządzenia, które nie będzie, ani szerokie, ani wysokie – zwróć uwagę na wysokość w stosunku do kuchennych szafek.

Również chowając każdorazowo urządzenie do opakowania czy do szafki, warto mieć na uwadze ciężar. Niektóre wyciskarki ważą nawet kilogram. Po co dźwigać? Wybierz taki sprzęt, który będzie lekki.

W tym dziale  Ibuprom a ibuprofen. Czym się różnią?

Ile wydać na sprzęt do wyciskania soków?

Jakość soku jest niestety uzależniona od urządzenia. Jak już było wspomniane, sokowirówki dają nieco gorszy jakościowo sok, co idzie w parze z ceną. Takie urządzenie można kupić już od 200 zł, a ich góra granica rzadko przekracza 1000 zł.

Wyciskarki są o wiele droższe, ponieważ ceny zaczynają się ok 700 zł, po nawet 4000 zł! Co prawda jest to już sprzęt mocno zaawansowany technologicznie i bardziej przeznaczony o lokali gastronomicznych, jednak wyciskarki na ogół są droższe.

Jeśli zależy Ci na sokach dobrych jakościowo, wybierz wyciskarkę np. jednoślimakową, za ok. 1000 zł. Na pewno będzie się cechować wysoką jakością, a cena za nią będzie wprost proporcjonalna.

Materiały również są ważne

Wyciskarki czy sokowirówki to urządzenia przeznaczone do kontaktu z żywnością i mogłoby się wydawać, że są w pełni bezpieczne. Niestety niektóre z nich są wykonane z tworzywa, które mogą posiadać związki rakotwórcze. Z tego względu dokładne zapoznanie się z opisem na opakowaniu to obowiązkowa lektura.