Jak zacząć zdrowo żyć? Gdzie szukać motywacji?

 

Moda na „fit” powoli staje się normą – coraz więcej osób decyduje się na zmianę trybu życia, zwracając jednocześnie szczególną uwagę na to co i ile jedzą. Niestety wymaga to czasem dość dużo poświęceń, na które nie każdy może się zdecydować. Jak zatem podjąć się wyzwania i zmienić swoje życie?

Jak zacząć zdrowo żyć?

Zmiana wygodnych i przyjemnych, ale niezdrowych nawyków nie jest łatwa dla nikogo. To zawsze w mniejszym lub większym stopniu oznacza wyrzeczenia i swego rodzaju poświęcenie. Z tego względu wiele osób, zdając sobie sprawę z długiej drogi jaka jest przed nimi, już na początku czuje się zniechęcona i w jakimś stopniu zrezygnowana. Ponadto dochodzi do tego „widmo porażki”, które tak naprawdę może dotyczyć każdego.

gesunde Ernhrung und sport

Niestety negatywne nastawienie już od samego początku jest robieniem sobie jeszcze większych trudności, niż w praktyce czekają osobę, która planuje zmienić swoje życie. Oczywiście nikt nie twierdzi, że pójdzie jak z płatka, jednak to właśnie odpowiednie nastawienie jest podstawą sukcesu.

Jest ono istotne na przestrzeni całego procesu, a w szczególności gdy na drodze pojawiają się pewne trudności. Obserwacja sukcesu w postaci chociażby wytrwałości w jedzeniu zdrowych produktów, motywuje do dalszego działania. Gdy tylko pojawiają się jakieś trudności, np. chęć na zjedzenie słodkiego lub wypicie alkoholu, wówczas odpowiednie nastawienie pozwoli na przetrwanie tego trudnego czasu.

W tym dziale  Historia soczewek kontaktowych

Warto jest również wyznaczyć sobie cel, do którego się dąży. Konieczne jest ścisłe określenie jakich produktów nie można jeść, jaki wysiłek fizyczny należy podjąć. Szczegółowe sprecyzowanie w postaci ilości produktów, ich gramatury, jak również częstotliwości ćwiczeń, pozwoli na sukcesywną realizacje planów. Warto również określać szczególne daty w kalendarzu np. pod koniec miesiąca pozwolę sobie na „cheat day”, jeśli uda mi się wypełnić wszystkie punkty harmonogramu.

Zawsze warto jest skonsultować swoje plany zarówno z dietetykiem, który nie tylko dostosuje plan diety, ale przede wszystkim wyjaśni poszczególne jej elementy, jak również z trenerem personalnym, który będzie pełnił rolę zarówno eksperta, jak i osoby sprawującej pieczę nad prawidłowym wykonywaniem ćwiczeń.

Gdzie szukać motywacji?

Jeśli do tej pory tryb życia jaki był prowadzony, był daleki od nazwania go „zdrowym”, niezwykle istotne jest nieustanne motywowanie się. Dostarczanie sobie regularnie pozytywnych obrazów czy myśli, pozwoli na zachowanie dobrego nastawienia, które będzie istotne w szczególności, gdy pojawią się jakiegoś rodzaju wątpliwości czy po prostu słabsze chwile.

Oczywiście bardzo dobrym źródłem motywacji będą różnego rodzaju poradniki i publikacje książkowe. Obecnie na rynku dostępnych jest bardzo dużo tego typu treści, warto więc poszukać czegoś odpowiedniego dla siebie. Nie zawsze warto jest sięgać po to, co jest po prostu popularne. Najważniejsze, by płynące z nich słowa dawały zamierzony skutek, a więc były źródłem ciągłej motywacji w dążeniu do wyznaczonego celu.

W tym dziale  Sprawdzone sposoby na walkę z cellulitem

Internet jest równie przydatnym narzędziem, bowiem jest on pełen od różnego rodzaju blogów, poradników, wskazówek, filmów czy zdjęć na ten temat. Warto jest ustawić sobie tego typu domenę jako startową lub polakjować fanpage, który wypuszcza ciekawe treści, by samoistnie pojawiały się na wallu. Instagram jest natomiast skarbnicą zdjęć osób, które prowadzą zdrowy tryb życia. Może więc stanowić źródło inspiracji w stosunku do przepisów, ćwiczeń, jak również ukazywać zdjęcia osób, które są „żywym dowodem” na to, że zdrowy tryb życia, to szereg korzyści.

Warto jest również przechodzić taką transformację z zaufaną osobą. Dobrze, by był to ktoś bliski, ponieważ łatwiej jest w duecie zacząć zdrowo żyć. Wspólne posiłki i treningi dają okazję do dużego wsparcia,  gdzie nie ma zazwyczaj miejsca na wymówki. Jest to również sposób na łatwiejsze radzenie sobie z ewentualnymi problemami.

Zmiana trybu życia na zdrowy nie jest łatwa, warto jednak skorzystać z szerokiej gamy możliwości, jakie są dostępne w tym temacie.