Jak dobrać kosmetyki do opalania

Każda z nas marzy o tym, by pamiątką po urlopie były zdjęcia z wakacji oraz piękny, brązowy odcień skóry. Pamiętajmy jednak, że opalanie się powinno być przede wszystkim bezpieczne dla naszej skóry. Aby tak się stało, stosujmy odpowiednie kosmetyki oraz suplementy dostępne bez recepty.

Przygotowania do kąpieli słonecznych

Opalanie się ma kilka zalet – dostarcza nam relaksu, stymuluje organizm do produkowania witaminy D oraz pomaga nam uzyskać upragniony kolor skóry. Istnieją jednak także wady kąpieli słonecznych, o których powinnyśmy pamiętać jeszcze zanim wyjedziemy na urlop. Główną z nich jest ryzyko zachorowania na poważne choroby skórne, tj. czerniak, a także możliwość pojawienia się poparzeń i alergii na promienie słoneczne. Nie wolno nam lekceważyć zagrożeń wynikających z długotrwałej ekspozycji ciała na słońce, lecz jednocześnie nie oznacza to, że powinnyśmy całkowicie zrezygnować z opalania się. Wręcz przeciwnie – korzystajmy z kąpieli słonecznych, ale wcześniej odpowiednio dobierzmy kosmetyki, które ochronią naszą skórę. Warto również na długo przed opalaniem zacząć przyjmować tabletki z beta-karotenem wzbogaconym o witaminę E, które są dostępne bez recepty. Dzięki ich regularnemu łykaniu szybciej uzyskamy piękną opaleniznę i jednocześnie ochronimy skórę od wewnątrz. Składnik występujący również w marchewce działa bowiem jak filtr osadzony w warstwie podskórnej, który nie przepuszcza głębiej szkodliwych promieni słonecznych. W połączeniu z witaminą E zapobiega też przedwczesnemu starzeniu się skóry i ogranicza powstawanie zmarszczek, które tworzą się szybciej pod wpływem słońca. Warto kupić dostępne bez recepty tabletki z beta-karotenem na kilka miesięcy przed wyjazdem na urlop, aby zapewnić skórze optymalny koloryt jeszcze przed rozpoczęciem kąpieli słonecznych i uchronić ją przed szkodliwym wpływem promieniowania.

W tym dziale  Jaki płyn do soczewek

Jakie kosmetyki wybrać?

Tuż przed pójściem na plażę zaopatrzmy się w krem z odpowiednim filtrem. W jaki sposób go wybrać? Wysokość filtra powinna odpowiadać rodzajowi fototypu skóry. Jeżeli mamy ciemną karnację i brązowe włosy, to możemy sięgnąć po filtr SPF od 8 do 12. W przypadku ciemnej karnacji, lecz nieco jaśniejszych włosów, wybierzmy SPF wynoszący 12-15. Z kolei jeśli wyróżniamy się jasną karnacją, pozbawioną piegów i włosami w odcieniu jasno- lub ciemnozłotym, to odpowiedni będzie dla nas SPF powyżej 20, natomiast posiadaczki mlecznej cery z piegami oraz rudych lub blond włosów muszą wybierać filtry wynoszące min. 30.

Samo posmarowanie się kremem przed kąpielą słoneczną nie wystarczy – pamiętajmy o tym, by wmasowywać go w skórę co 2-3 godziny oraz po każdej kąpieli. Pomimo środków ostrożności, warto przygotować się także na ryzyko powstania oparzeń, aby zminimalizować jego skutki możemy użyć jednego z kremów dostępnych bez recepty.