Historia soczewek kontaktowych

 

Soczewki kontaktowe cieszą się coraz większą popularnością. Od kilku lat dorównują okularom, których noszenie nie dla każdego jest wygodne. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego jak bogata jest historia soczewek kontaktowych. Kiedy powstała pierwsza para? Kto był twórcą soczewek kontaktowych? Jak zmieniały się na przestrzeni lat?

Jak wyglądały początki soczewek kontaktowych?

Za pomysłodawcę pierwszych soczewek kontaktowych uważa się Leonarda da Vinci. Niestety, za życia tego wybitnego naukowca i artysty istniały one tylko w fazie projektów. Leonardo da Vinci, który wyprzedzał możliwości techniczne swoich czasów, opisał w 1508 roku soczewki korekcyjne. Innym projektantem soczewek był Kartezjusz. Jednak dopiero w 1801 roku skonstruowana została pierwsza ich para. Twórcą tych soczewek był lekarz Thomas Young. Zupełnie nie przypominały one współczesnych soczewek. Występowały bowiem pod postacią szklanej rurki wypełnionej wodą, która przykładana była do oka. 19 lat później John Herschel – fizyk, chemik i astronom dopracował konstrukcję soczewek i stworzył model, którego powierzchnia dopasowana była do kształtu gałki ocznej. W 1827 roku ten sam naukowiec stworzył szklane soczewki wypełnione żelatyną.soczewki kontaktowe

Kiedy pojawiły się soczewki w obecnej postaci?

Soczewki w obecnym kształcie zostały stworzone przez Friedricha Antona Mullera w 1887 roku. Był on specjalistą od szkła, a zrobienie soczewek zostało mu zlecone przez lekarza. Pierwsza para trafiła do chorego na zaćmę. Pacjent ten korzystał z nich aż do swojej śmierci, która miała miejsce 20 lat później. Dzieło Mullera znacznie przyspieszyło rozwój soczewek kontaktowych. Zaraz po nim inni konstruktorzy tworzyli swoje wersje soczewek. Jednak ich produkty były bardzo niewygodne, ponieważ formy do ich zrobienia brali ze zwierzęcych oczu. Dopiero w 1929 roku pobrano formę z oka pacjenta, tworząc wygodniejsze, choć wciąż dalekie od ideału szklane soczewki kontaktowe. Inny materiał niż szkło został użyty do produkcji soczewek w 1936 roku. Był nim bardziej elastyczny, ale nadal niezbyt wygodny plastik. Wszystkie tworzone wówczas soczewki zakrywały całą gałkę oczną. Dopiero w 1947 roku stworzono parę, która przylegała jedynie do rogówki. Rok ten uważany jest za początek twardych soczewek kontaktowych. Choć były znacznie lepsze od dotychczasowych, miały wiele wad w stosunku do współczesnych. Zbyt małą przepuszczalność dla gazów zlikwidowano prawie 30 lat później, gdy odkryty został gazoprzepuszczalny materiał. Pierwsze soczewki miękkie wykonane z materiału hydrożelowego pojawiły się w 1971 roku. Popularne dziś silikonowo – hydrożelowe soczewki zaprezentowano dopiero w 1999 roku.

W tym dziale  Soczewki kontaktowe a astygmatyzm

Historia soczewek kontaktowych jest długa i dla wielu zaskakująca. W porównaniu do tych z XIX wieku, obecne są prawdziwym cudem techniki. Są bowiem nie tylko wygodniejsze w noszeniu, ale także o wiele bardziej higieniczne. Nie widać ich, a noszenie nie powoduje żadnego dyskomfortu. Ponadto cały czas ulegają doskonaleniu. Mogą nie tylko poprawić wzrok, ale również zmienić kolor oczu.