Magnez to jeden makroelementów, który odgrywa istotną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu. Niedobory tego pierwiastka dają wiele nieprzyjemnych objawów. Czy chcąc je uzupełnić, warto przyjmować chlorek magnezu? Czy ta sól jest dobrym źródłem tego ważnego składnika?
Jakie właściwości ma chlorek magnezu?
Chlorek magnezu to sól stanowiąca źródło kationu magnezowego – kationu wewnątrzkomórkowego, który jest niezbędny do syntezy i wykorzystania bogataoenergetycznych wiązań (ATP, GTP). Ponadto jest czynnikiem, który przyczynia się do uaktywnienia około 300 enzymów przemiany tłuszczowej, białkowej czy węglowodanowej. Chlorek magnezu to źródło magnezu i korzystnie wpływa na pracę układu nerwowego oraz czynność serca. Działa pozytywnie także na mięśnie prążkowane oraz mięśniówkę gładką naczyń.
Jak się dawkuje chlorek magnezu? Kto nie może go przyjmować?
Chlorek magnezu, jako źródło tego pierwiastka, przeznaczony jest dla osób, które zmagają się z niedoborem magnezu. Niedobory magnezu mogą mieć ludzie, którzy mają źle zbilansowaną dietę, cierpią na zmniejszone wchłanianie magnezu lub występuje u nich zwiększone wydalanie magnezu z moczem. Sól magnezowa można także przyjmować profilaktycznie w stanach zwiększonego zapotrzebowania na ten makroskładnik. Producenci chlorku magnezu zalecają przyjmowanie około 270-350 mg/d. W ramach profilaktyki i uzupełnienia niewielkich niedoborów stosuje się podanie doustne, a w przypadku ostrej hipomagnezemii stosowane są wlewy domięśniowe lub dożylne.
Chlorek magnezu można przyjmować także przez skórę. Taki sposób podawania może budzić nasze wątpliwości, ale musimy wiedzieć, że sole magnezowe doskonale rozpuszczają się w wodzie. Świetną metodą uzupełnienia magnezu jest więc kąpiel w wodzie zawierającej rozpuszczony w niej chlorek magnezu sześciowodny w proszku. Taka forma podawania nie jest wskazana dla osób z niewydolnością nerek i stosujących leki przeciwzakrzepowe. Chlorek magnezu sześciowodny jest dostępny w formie białych płatków. 200 g substancji należy rozpuścić w ciepłej wodzie, a następnie moczyć się w niej około 20-30 minut. Z początku kuracji może towarzyszyć uczucie swędzenia lub pieczenie skóry, która jednak szybko się do niej przyzwyczaja. Możemy również zastosować moczenie stóp w wodzie z rozpuszczonym chlorkiem – około 200 g należy rozpuścić w 3-4 litrach wody, a następnie moczyć stopy w roztworze przez taki sam czas, jak w przypadku pełnej kąpieli.
Kto nie może przyjmować chlorku magnezu?
Przeciwwskazania do stosowania chlorku magnezu to m.in.: hipermagnezemia, niewydolność nerek, hipotonia, miastenia oraz blok przedsionkowo-komorowy. Należy również pamiętać, że preparat może zmniejszać wchłanianie żelaza, fluorków, tetracyklin oraz pochodnych warfaryny. Ilość magnezu może natomiast zostać zmniejszona przy jednoczesnym przyjmowaniu preparatów zawierających m.in. fosforany. Mogą wystąpić także działania niepożądane związane z przyjmowaniem chlorku magnezu, co najczęściej wynika z nadmiaru pierwiastka w organizmie. Możliwe skutki uboczne to m.in. bradykardia, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, nudności, biegunka i spadek ciśnienia tętniczego.
Jeśli w organizmie zaczyna brakować magnezu, czujemy się stale zmęczeni, mamy problemy z zaśnięciem i stajemy się nerwowi i nadpobudliwi. Chcąc tego uniknąć, przyjmujmy chlorek magnezu, który szybko uzupełni niedobory pierwiastka.