Chirurgia plastyczna – co warto wiedziec?

Chirurgia plastyczna jest dziedziną medycyny, która zajmuje się korektą defektów występujących na ciele. Inaczej mówiąc skupia się na poprawie wyglądu i funkcji ciała pacjenta, które są upośledzone na skutek wad wrodzonych. Każda operacja plastyczna ma na celu upiększyć wygląd poprzez naśladowanie idealnych kształtów człowieka.

Zabiegi chirurgii plastycznej mają na celu poprawę samopoczucia i samooceny pacjenta. Wachlarz możliwości jest naprawdę duży, jednak to lekarz prowadzący decyduje o tym, czy defekt faktycznie jest wadą, której trzeba się pozbyć czy jest to po prostu urojenie pacjenta, który za wszelką cenę chce pozbyć się mało istotnej wady. Bardzo częstym przypadkiem takiego zachowania następuję w sytuacji kiedy pacjenci zgłaszają się na przykład na korektę małżowin usznych. Odsetek ludzi zostaje w tym wypadku odesłanych do domu, ponieważ ich wada nie jest wystarczająco duża aby mogła być zoperowana. Co więcej zmiana po zabiegu mogłaby być na tyle niewidoczna, że satysfakcja z zabiegu byłaby równa zeru.

 

Jak przygotować się do zabiegu?

Bardzo istotne jest aby pacjent przed zabiegiem wykonał wszystkie zalecane badania, które mają na celu sprawdzenie jego stanu zdrowia. Co ważne, do operacji mogą przystąpić jedynie osoby w pełni zdrowe. Niejednokrotnie zalecane są również badania skóry, w celu eliminacji zmian, które mogłyby negatywnie wpłynąć na rezultat przeprowadzonego zabiegu. Na dwa tygodnie przed operacją należy zaprzestać palenia papierosów oraz zażywania leków zawierających kwas acetylosalicylowy (np. aspiryna i polopiryna), ponieważ mają negatywny wpływ na krzepnięcie krwi. W ostatnim dniu przez zabiegiem, w sytuacji kiedy pojawią się emocję i strach, należy napić się herbaty uspokajającej i zażyć relaksującej kąpieli. Co ważne 6 godzin przed zabiegiem nie wolno nic jeść ani pić. Panie muszą pamiętać, że na zabieg nie można przyjść w makijażu, warto zwrócić uwagę przy zapisywaniu się na zabieg żeby nie przypadł na okres miesiączkowania, ponieważ uniemożliwia on wykonanie operacji.

W tym dziale  Rola świeżego pieczywa w codziennej diecie i jego wpływ na zdrowie

 

Dzień zabiegu

W dniu zabiegu pacjent powinien zgłosić się do kliniki zgodnie z wcześniejszymi ustaleniami. Po podpisaniu zgody na operacje pacjent zostaje przeniesiony na oddział. Bardzo często przed zabiegiem wykonywane są zdjęcia miejsca, które ma być operowane, aby lepiej uwidocznić efekty pracy chirurgów. Następnie pacjent przygotowywany jest do zabiegu.

Jeśli operacja wykonywana była w znieczuleniu miejscowym, pacjent wypuszczany jest do domu nawet w tym samym dniu. Jeśli jednak niezbędne było podanie znieczulenia ogólnego pobyt w klinice trwa do dnia następnego.

Jak zachowywać się po operacji

Pacjent wraca do normalnego trybu życia już po 3 miesiącach od wykonania zabiegu. Dopiero wtedy jest pewność, że wszystkie rany zagoiły się do tego stopnia aby móc na przykład uprawiać sport. Ważne jest aby dbać o powstałe blizny, tak aby nie szpeciły ciała. Po zdjęciu szwów należy natłuszczać je odpowiednimi kremami lub maściami. Mimo że po 3 miesiącach można się opalać – warto wydłużyć ten czas do 6 miesięcy aby blizny nie uległy przebarwieniu.