ABC ochrony twarzy i oczu

Osoby noszące soczewki kontaktowe, dbają o oczy. Codziennie zmieniają lub odpowiednio pielęgnują soczewki. Ci, którzy wiele godzin pracują przy komputerze, używają kropli do oczu. Nasze oczy zdradzą nieprzespane noce, godziny spędzone przed komputerem, a zwłaszcza wszystkie błędy w pielęgnacji. Jak dbać o twarz i oczy, by wyglądały pięknie i młodo?

Pielęgnacja oczu i skóry wokół oczu. Jak zdejmować soczewki?

Skóra wokół oczu szybko się wysusza i łatwo ją podrażnić. Jest bardzo cienka i nie chroni jej warstwa lipidowa, dlatego szybko się starzeje. Ponadto, w tym miejscu jest słabe krążenie krwi oraz skłonność do zastojów limfatycznych. Trzeba więc bardzo uważać, by zbyt mocno nie naciągać skóry. Zakładając lub zdejmując soczewki kontaktowe, róbmy to bardzo delikatnie i ostrożnie. Cienką skórą trzeba odpowiednio pielęgnować. Kupmy odpowiedni krem przeznaczony do pielęgnacji skóry wokół oczu, który ma lekką konsystencję, dzięki czemu łatwo się rozprowadza i wchłania, a podczas aplikacji skóra nie jest narażona na rozciąganie. Taki kosmetyk powinien zawierać witaminy i ekstrakty roślinne, które zapewniają długotrwałe nawilżenie skóry, stymulują syntezę kolagenu, wygładzają drobne

Pamiętajmy o dokładnym demakijażu!

Demakijaż to najważniejszy codzienny zabieg pielęgnacyjny. Pozostałości kolorowych kosmetyków mogą bowiem podczas snu podrażniać spojówki i skórę wokół oczu. Oczyszczanie musi więc być dokładne. Zanim do niego przystąpimy, zdejmijmy soczewki kontaktowe. Pamiętajmy, że soczewki jednodniowe po prostu wyrzucamy, a miesięczne lub tygodniowe trzeba dokładnie umyć i włożyć do pudełka. Demakijaż robimy preparatem przeznaczonym specjalnie do tego celu. Możemy użyć płynu do demakijażu, olejku lub wody micelarnej, które świetnie radzą sobie nawet z kosmetykami wodoodpornymi.

W tym dziale  Co robić w przypadku bólu brzucha?

Jak dbać o oczy, gdy nosimy soczewki kontaktowe? Dodatkowa pielęgnacja i makijaż

Osoby noszące soczewki kontaktowe codziennie je zdejmują, więc narażają skórę wokół oczu na rozciąganie. Powinny stosować maseczki w postaci kolagenowych płatków z dodatkiem np. mikronizowanych alg, ekstraktu z kawioru, miłorzębu czy po prostu z ogórka. Tego typu produkty nie tylko dają wspaniały efekt wizualny, ale przede wszystkim rozjaśniają cienie i likwidują obrzęki. Jeżeli nosimy soczewki kontaktowe, makijaż oczu nie musi różnić się od tego, który robią osoby bez wady wzroku. Użyjmy kolorowego cienia albo kredki. Pamiętajmy o starannym wytuszowaniu rzęs, co doda oczom wyrazistości. Lepiej użyć tuszu dla wrażliwych oczu, który ich nie podrażni. Pracując, pamiętajmy o ochronie oczu. Jeśli jest taka potrzeba, zakładajmy okulary ochronne, a jeśli nosimy soczewki kontaktowe, ostrożnie ja zakładajmy i zdejmujmy. Nie zapominajmy o pielęgnacji skóry wokół oczu, a przez wiele lat będziemy wyglądać pięknie.