Sery – jakie mamy rodzaje, ich właściwości

Sery są jednym z podstawowych produktów, jakie można znaleźć w lodówce niemal każdego Polaka. Lubimy je ze względu na uniwersalność – pasują do kanapek, zapiekanek, sałatek, a niektóre odmiany można jeść jako samodzielne danie. Niewiele jednak osób wie jakie są ich rodzaje i właściwości.

Jakie są odmiany serów?

Podliczając wszystkie odmiany serów, mamy ich ok. 4 tys.! Ich podstawowa kategoryzacja odbywa się ze względu na mleko z jakiego są zrobione:

Sery krowieto najbardziej popularna grupa i najbardziej rozbudowana grupa serów. Polacy chętnie kupują sery zrobione z takiego mleka, ze względu na łagodny, niekiedy nawet mdły smak.

Sery kozie – pod względem dietetycznym są bardziej chude, zawierają również więcej białka oraz soli mineralnych, niż żółte. Charakteryzują się lekko słonawym smakiem, niekiedy można wyczuć nutę korzenną. Najbardziej kojarzą się z Francją i słusznie, bowiem głównie takie odmiany serów jedzą Francuzi. W Polsce są one coraz bardziej popularne.

Sery owczenajbardziej tłusta gama serów ze wszystkich odmian. Można powiedzieć, że są to sery sezonowe, bowiem oryginalne produkty wytwarza się jedynie podczas okresu dojenia owiec, a więc wiosna-lato. Sprzedawane są dopiero gdy dojrzeją, w okolicach października. Nasze tradycyjne, polskie oscypki wytwarza się właśnie z takiego sera, i są one sprzedawane w okresie od listopada do kwietnia.

W tym dziale  Etykiety na produktach spożywczych: Jak rozszyfrować informacje i dokonać świadomego wyboru

Sery można również skategoryzować według rodzaju skrzepu mleka, czyli wyodrębnienia z mleka białka i tłuszczy:

Podpuszczkowe: miękkie, twarde i półtwarde

Kwasowo-podpuszczkowe: homogenizowane, Cottage

Kwasowe: sery twarogowe.

 

Jakie są właściwości serów?

Sery w zależności do swojego składu znacznie się między sobą różnią. Ogólnie sery polecane są do spożywania jako świetne źródło fosforu, wapnia, witaminy D i A. Osoby, które chcą utrzymać szczupłą sylwetkę powinny unikać serów bardzo tłustych, w większości przypadków żółtych. Z kolei te z kategorii białych, polecane są przez trenerów personalnych i dietetyków, jako bardzo dobre źródło białka. Jego powolny proces trawienia sprawia, że organizm dostaje odpowiednią dawkę białka przez długi czas, co wpływa korzystanie na odbudowę i ochronę mięśni.

Niestety sery żółte chociaż są bardzo smaczne, nie są odpowiednie dla wszystkich. Zawierają duże ilości nienasyconych tłuszczów, które mogą spowodować podniesienie cholesterolu, zwiększyć ryzyko wystąpienia problemów związanych z układem naczyniowo-sercowym czy artretyzm.

Jeśli jednak nie możemy pogodzić się z tym, że ser w codziennej diecie powinien być spożywany w ograniczonych ilościach, wówczas dobrze jest sięgać po sery oryginalne, wysokiej jakości. By uniknąć podróbek przede wszystkim powinniśmy się kierować ceną – jest ona zazwyczaj w przypadku dobrych serów dość wysoka. Na opakowaniu powinien znajdować się odpowiedni certyfikat potwierdzający, że produkt jest prawdziwym serem. Ponadto są one wykonane z prawdziwych produktów, takich jak mleko, podpuszczka, czy w niektórych przypadkach bakterie.

W tym dziale  Mleko – rodzaje, właściwości, zastosowanie

Sery chociaż są smaczne powinny być jedzone z duża rozwagą. Warto je wybierać świadomie, by móc cieszyć się nie tylko ich dobrym smakiem, ale również tymi pozytywnymi właściwościami.