Rowerem w daleką drogę – przydatne akcesoria

 

 

Sezon wiosenny sprzyja rowerowym wędrówkom. Już w maju na szlakach pojawiają się tłumy spragnionych rowerowych emocji i wycieczek. Jazda na rowerze to nie tylko przyjemność, ale i niebezpieczeństwo. Dlatego powinno się szczególnie zadbać o bezpieczeństwo.

Akcesoria rowerowe dla twojego bezpieczeństwa

Statystyki rowerzystów są brutalne. W samym 212 roku na drogach tragicznie zginęło aż 300 rowerzystów! Aby zminimalizować ryzyko tragedii, każdy rowerzysta powinien posiadać kamizelkę odblaskowa, jeżeli wyjeżdża w trasę wieczorem lub w pochmurny dzień. Kamizelka, która kosztuje tylko kilka złotych zapewnia, ze kierowca samochodu dostrzeże rowerzystę nawet z odległości 150 metrów zamiast w momencie mijania, jeżeli jest jej pozbawiony! W taką kamizelkę powinien być wyposażony także każdy pieszy.

Równie ważne są światła rowerowe, za których brak po zmroku wiąże się z mandatem w wysokości 100 zł. Światła pozwalają na dostrzeżenie cię z dużo dalszej odległości przez kierowcę samochodu, pieszego oraz rowerzystę nadjeżdżającego z naprzeciwka. Dodatkowo oświetlenie przednie doświetli ci drogę pozwalając na wcześniejsze zauważenie przeszkody.

Jazda na rowerze to także ryzyko upadków i kontuzji. Przewrócenie może być spowodowane najechaniem rowerem na przeszkodzę, potrącenie przez osobę trzecią, w tym samochód a nawet zły stan techniczny roweru. Kask rowerowy to bezpieczeństwo przed niebezpiecznymi urazami głowy, które mogą skończyć się tragicznie. Nawet drobne urazy głowy są znacznie poważniejsze od złamanych kończyn, dlatego głowa powinna być szczególnie chroniona, nawet jeżeli ma się to obyć kwestią komfortu. Dodatkowo kask rowerowy zapewnia ochronę przed słońcem zapewniając jednocześnie dobrą wentylację oraz nie ogranicza widoczności.

W tym dziale  Urządzenia fitness, które można mieć w domu

Akcesoria przydatne w drodze

Podczas drogi może okazać się, że rower odmówi nam posłuszeństwa, np. z dość błahego powodu – przebitej opony. Dobrze jest wiec posiadać pod rama saszetkę, w której znajdowałby się gotowy zestaw naprawczy w postaci łatek, kleju oraz naboju CO2, który działa jak pompka błyskawicznie napompowując dentkę. W śród zestawu powinien znajdować się także klucz uniwersalny do ściągnięcia koła i poluzowania hamulców oraz łyżki do ściągania opony. Można również mieć zapasową dentkę, której procedura wymiany trwa tylko kilka minut i pozwala na kontunuowanie wycieczki.

Kompaktowa pompka rowerowa pozwoli na dopompowanie koła np. w sytuacji, gdy powietrze zeszło w wyniku gorącej temperatury. Koła należy pompować wg. wskazówek na oponie, najczęściej 4.5 bara.

Osoby potrzebujące nawigacji, lubiące słuchać muzyki lub po prostu chcące utrzymać stały kontakt powinny zakupić uchwyt rowerowy na telefon który mocuje się na kierownicy. Najczęściej jest on wodoszczelny, i pozwala na obsługę smartfona poprzez materiałowe okienko. Można bez obaw korzystać z telefonu w czasie deszczu jadąc wg. wskazówek nawigacji, słuchając muzyki lub po prostu odebrać rozmowę. Takie uchwyty rowerowe posiadają także torby, w której można umieścić dodatkowe klucze czy portfel.