Jaki makaron jest najzdrowszy?

Ten specjał z kuchni włoskiej bez wątpienia podbił kilka już kontynentów. Przyrządza się go szybko i w milionach kombinacji – bo jak wiadomo – każdy kształt smakuje inaczej. Ale makaron cieszy się też złą sławą tuczącego przysmaku, gdyby jednak tak było, Włosi musieliby być wielcy jak słonie. Jak to jest z tym makaronem?

Co jest w makaronie

Tak naprawdę skład makaronu jest banalnie prosty – mąka, woda i jajka (nie zawsze). Gdzie tu miejsce na wariacje? Można w nich znaleźć jeszcze barwniki ze szpinaku, pomidorów czy kałamarnicy – wtedy zwykły, powszedni makaron staje się ekstrawagancko czerwony, czarny lub zielony. Można też używać różnych mąk – mamy więc do dyspozycji makarony: gryczany, orkiszowy, sojowy. Można też dodać więcej żółtek, wtedy będziemy mieć makaron wielojajeczny. Jeśli unikamy glutenu, makaron i tak będzie dostępny – w wersjach: ryżowy, kukurydziany czy z ciecierzycy. Warto wiedzieć, który z nich wybrać, kiedy, do czego i jak gotować, bo rozgotowane białe kluski  nie są zbyt zdrowe…

Rodzaje makaronów i ich wartości odżywcze

Z mąki durum – wytwarzany z grubej mąki pszennej typu durum o żółtym, ciemnym kolorze – tzw. semoliny. Jest on najpowszechniejszy i dość kaloryczny, bo w wersji bezjajecznej ma 367 kcal w 100 gramach, a w wersji jajecznej 391 kcal w 100 gramach. Najzdrowszy jest ugotowany al dente – czyli lekko twardawy – gotowany ok 4-6 minut.

W tym dziale  Pożywne śniadanie to podstawa dobrze rozpoczętego dnia

Razowy – to makaron przygotowany z mąki razowej grubego przemiału. Ma sporo błonnika, minerały, witaminy z grupy B i łatwo go poznać po ciemnobrązowej barwie.

Sojowy – wcale nie jest wytwarzany z ziaren soi, ale ze skrobii pozyskiwanej z fasoli mung. Jest dość charakterystyczny – przezroczysty (podobny do ryżowego). Ma 358 kcal w 100 gramach.

Ryżowy – świetne rozwiązanie dla alergików, chorych na celiakię. Wytwarzany jest z mąki ryżowej, jest biały lub przezroczysty i gotuje się bardzo szybko; świetnie pasuje do dań warzywnych i oczywiście z orientalnymi przyprawami. Ma 364 kcal w 100 gramach.

Z ciecierzycy – najzdrowsza obecnie forma makaronu i najmniej kaloryczna, bo zawiera tylko 318 kcal w 100 gramach, a jak na makaron, to niewiele. Ma bardzo wysoką zawartość białka, zawiera mnóstwo minerałów i błonnika.

Kukurydziany – także świetny dla osób nietolerujących glutenu, a wcale nie jest bardziej kaloryczny od pszennego – jego wartość odżywcza to 357 kcal w 100 gramach. Ma charakterystyczną, kukurydzianą, żółtą barwę i szybko się go gotuje.

Gryczany – powstaje z mąki gryczanej i zawiera mnóstwo błonnika oraz witaminy z gruby B i minerały. Ma ciemnobrązowy kolor. Jego odmianą jest chiński makaron soba pod postacią długich brązowych nitek.

Jak widać, wybór jest spory i trudno odpowiedzieć na pytanie, który jest najzdrowszy – warto wybrać go stosownie do utrzymywanej diety i zapamiętać jedną zasadę – nie za dużo ?.

W tym dziale  Etykiety na produktach spożywczych: Jak rozszyfrować informacje i dokonać świadomego wyboru