Jak używać soczewki kontaktowe?

Soczewki kontaktowe cieszą się coraz większą popularnością. Jednak niewłaściwa higiena w czasie zakładania lub ściągania szkieł kontaktowych może przyczynić się do zaognienia już istniejący problemów ze wzrokiem lub spowodować całkiem nowe.

Jak najlepiej zakładać i zdejmować soczewki kontaktowe?

Najważniejsze jest, by przed zdjęciem lub założeniem szkieł kontaktowych umyć dokładnie ręce – palce dotykają powierzchni oka, więc w prosty sposób może dojść do zakażenia infekcyjnego lub grzybiczego. Zakładanie i ściąganie powinno być rytuałem, doskonale więc powtarzać go zaczynając ściąganie lub zakładanie szkła kontaktowego od tego samego oka – wówczas umieszczając soczewkę w odpowiednim pojemniku nigdy nam się one nie pomylą. Przed założeniem trzeba sprawdzić, czy brzegi soczewki nie wygięły się – wystarczy umieścić soczewkę na czubku palca i skierować ją pod światło. Soczewka powinna przybrać kształt idealnej półkuli. Zakładając soczewkę wystarczy przytrzymać delikatnie palcem górną powiekę – w ten sposób zatrzymuje się odruch mrugania. Dolną powiekę należy odchylić palcami dłoni, która ją trzyma. Przybliżając powoli soczewkę do oka należy skierować wzrok ku górze. Nałożoną soczewkę należy docisnąć powieką, by mogła się ona dopasować do oka. Zdejmowanie soczewek jest równie proste. Wzrok należy skierować ku górze, a dolną powiekę odchylić środkowym palcem. Palcem należy zsunąć soczewkę w stronę białka, a następnie chwycić ją delikatnie kciukiem i palcem wskazującym.

W tym dziale  Zdrowe artykuły dla dzieci - co kupować?

Co zrobić z soczewkami?

Soczewki jednodniowe należy od razu wyrzucić – jak wskazuje ich nazwa, nie nadają się do wielokrotnego noszenia. Niektórzy decydują się na noszenie soczewek wielokrotnego użytku. Najpopularniejsze są soczewki miesięczne – po okresie jednego miesiąca bezzwłocznie należy je wymienić na nowe. Taki rodzaj soczewek doskonale sprawdzi się u osób, które prowadzą aktywny tryb życia i mogą nie pamiętać o regularnej wymianie soczewek. Pamiętać jednak należy, ż do tego rodzaju soczewek niezbędny jest pojemnik na soczewki oraz odpowiedni płyn, który pozwala utrzymać je w czystości i przeciwdziała ich wysuszeniu. W przypadku takich soczewek niezbędna jest właściwa pielęgnacja – przy wielokrotnym użytkowaniu łatwiej o infekcję oka.
Na podobnej zasadzie działają soczewki tygodniowe – należy je przechowywać w specjalnym pojemniku z płynem nawilżającym i przeciwbakteryjnym.

O czym warto pamiętać stosując soczewki kontaktowe?

Najważniejsze jest czyszczenie soczewek – to mus stać się rutyną, niemal odruchem bezwarunkowym. Każdorazowe dotknięcie oka w soczewce powinno być poprzedzone dokładnym umyciem rąk mydłem antybakteryjnym. Kobietom zaleca się stosowanie kosmetyków na bazie wody, a nie tłuszczów – jest to bardziej naturalne rozwiązanie. Makijaż powinien być wykonywany przed nałożeniem szkieł kontaktowych. Soczewki powinny być ściągane na noc – chodzi przede wszystkim o to, aby ułatwić dostęp powietrza do gałki ocznej.

W tym dziale  Jakie soczewki zabrać w daleką podróż miesięczne czy jednodniowe?